Protetyka

To może Cię zainteresować:

INLAY, ONLAY

Najlepszą alternatywą dla klasycznych wypełnień kompozytowych wykonywanych bezpośrednio w gabinecie na zębach tylnych są wypełnienia modelowane w pracowni technicznej – inlay i onlay.

Inlay i onlay to kosmetyczne wypełnienia, stosuje się je w dużych ubytkach, również w bocznych zębach leczonych kanałowo (które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony). Uzupełnienia inlay i onlay wykonuje się z kompozytu, porcelany i złota. Porcelanowe wkłady/nakłady to najnowocześniejsze rozwiązanie. Metoda pośrednia, użyta do modelowania ubytku w laboratorium, pozwala na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Porcelana odlewana lub tłoczona pod ciśnieniem daje jeszcze lepsze efekty. Równie dobrym co porcelana materiałem do wykonywania onlay/inlay jest złoto. Jest ono idealnym materiałem do wykorzystywania w jamie ustnej, ponieważ prace ze złota zapobiegają powstawaniu próchnicy wtórnej – mają działanie bakteriostatyczne. Jedynym mankamentem jest brak pełnej estetyki – inlay/onlay wykonany ze złota odróżnia się kolorem od pozostałych zębów.

Warto wspomnieć, że wypełnienia inlay i onlay mają wiele zalet tj. trwałość, estetyka oraz odporność na ścieranie. Po odbudowaniu zęba wygląda on bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego.