Periodontologia

To może Cię zainteresować:

W moim ciele nie ma organów niepotrzebnych, nawet swoje dziąsła darzę wielkim uczuciem.

Woody Allen

Sukces ma wielu ojców. I tak jak za sukcesem wielu sławnych osób stoją doradcy, potężni sojusznicy, szare eminencje rozgrywek w kuluarach, tak za piękno i zdrowie naszych zębów w dużej mierze odpowiadają schowane w cieniu chwały dziąsła. To one stanowią solidną podporę dla naszych promiennych uśmiechów, to one leżą u podstaw naszego uroku osobistego. Dziąsła, choć często niedoceniane, stoją nieustannie na posterunku, zapewniając wsparcie dla naszych zębów i otaczając je opieką. Zaniedbując je, postępujemy nieroztropnie jak architekt, który nie zadbał o solidne fundamenty zachwycającego pałacu. W Elektoralna Dental Clinic w pełni doceniamy rolę dziąseł i otaczamy je troską, traktując jak weteranów walk o nasze piękno – jeśli jest o to konieczne, zapewniamy kompleksowe leczenie dziąseł i przyzębia.

Powiedzmy sobie otwarcie – nie ma zdrowego i estetycznego uśmiechu bez zdrowych dziąseł. Musimy uważnie kontrolować ich stan i reagować na wszelkie sygnały świadczące o tym, że dzieje się z nimi coś złego. Do objawów chorób dziąseł i przyzębia zaliczamy odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na ciepło i zimno, przemieszczanie się zębów, nieprzyjemny zapach z ust i zły posmak w ustach, krwawienie, opuchliznę i wyraźne zaczerwienienie dziąseł, powiększanie się odstępów między zębami i wydłużanie się koron zębów. Jeżeli zaobserwujemy któryś z wymienionych objawów, czym prędzej powinniśmy zgłosić się do periodontologa, ponieważ konieczne dla naszego zdrowia może okazać się leczenie dziąseł lub tkanek je okalających. Niezwykle groźną chorobą zagrażającą przyzębiu jest paradontoza. Na szczęście nowoczesna periodontologia pozwala skutecznie uporać się z wszelkimi problemami dziąseł i okolicznych tkanek, które dla naszych zębów wykonują nieocenioną „pracę u podstaw”. Pamiętajmy, że bez zdrowych dziąseł nasze zęby nie zabłysną uśmiechem gwiazdy filmowej… tak jak gwiazda filmowa nie mogłaby zabłysnąć bez wsparcia innych!

W Elektoralna Dental Clinic w Warszawie zapewniamy najwyższy poziom leczenia dziąseł i tkanek przyzębia. Nasi stomatolodzy oferują Państwu całą swoją wiedzę i doświadczenie, a klinika – najnowocześniejszy i najbardziej precyzyjny sprzęt medyczny. Każdego pacjenta otaczamy troską i po szczegółowym badaniu znajdujemy skuteczne rozwiązanie problemu. Innowacyjne metody terapeutyczne stosowane w naszej praktyce przywracają dziąsłom zdrowie, a pacjentom – dawny szczery uśmiech.

Periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, czyli aparatu zawieszeniowego zęba. Choroby przyzębia nazywamy periodontopatiami.

Do przyzębia zaliczamy tkanki, które otaczają ząb i utrzymują go w kości, czyli:

 • dziąsła,
 • ozębną,
 • okostną,
 • kość wyrostka zębodołowego,
 • cement korzeniowy,
 • więzadła mocujące ząb w zębodole.

W przypadku pojawienia się stanu zapalnego przyzębie stopniowo ulega zniszczeniu. Doprowadzić może to do niezwykle drastycznych konsekwencji – słabiej osadzone zęby z czasem wypadają. Ponadto choroby przyzębia mogą wywoływać zakażenia w obrębie całego organizmu, co z kolei prowadzi do niebezpiecznych chorób, takich jak:

 • zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego,
 • zapalenie nerwu wzrokowego i gałki ocznej,
 • zmniejszenie wagi noworodka,
 • zapalenia stawów,
 • zapalenia nerek,
 • powikłania w przypadku cukrzycy oraz innych schorzeń systemowych.

Paradontoza to problem dotykający większą część społeczeństwa. Szacuje się, że w naszym kraju cierpi na nią aż 80% osóbdorosłych. Mimo tego, że choroby przyzębia są tak powszechne, poziom wiedzy na ich temat jest przerażająco niski – wielu pacjentów mylnie wierzy, że paradontoza jest nieuleczalna. W rzeczywistości współczesna periodontologia z powodzeniem leczy dziąsła oraz pozostałe tkanki przyzębia, zapobiegając fatalnym w skutkach konsekwencjom.

Pamiętajmy, że jesteśmy w stanie zapobiec większości chorób przyzębia dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz udając się na badania kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Niezwykle ważne dla profilaktyki zdrowotnej jamy ustnej są także przeprowadzane przez stomatologów profesjonalne zabiegi higienizacyjne. Poza zaniedbaniem odpowiedniej higieny, do rozwoju chorób przyzębia prowadzą także inne czynniki, między innymi:

 • cukrzyca,
 • nadczynność tarczycy,
 • wady zgryzu,
 • zaburzenia układu odpornościowego,
 • palenie papierosów,
 • długotrwały stres,

oraz czynniki genetyczne, które sprzyjają niekorzystnym reakcjom organizmu na gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia.

Jak leczymy dziąsła?

W pierwszej kolejności usuwamy kamień z powierzchni zębów (skaling), dzięki czemu dziąsło może powrócić na swoje miejsce. Następnie chirurgicznie usuwamy rozrośnięte kieszonki. Stomatolog może zdecydować się na kiretaż (usuwanie kamienia z korzenia zęba), jeżeli kieszonki nie są głębokie, a zęby pacjenta są stabilne. Stan zapalny dziąseł zwalczany jest farmakologicznie – dzięki lekom tkanki ulegają ujędrnieniu i obkurczeniu, co ogranicza ich krwawienie. Stomatolog podaje ponadto leki przyspieszające regenerację dziąseł.