Fizjoterapia stawu żuchwowego

Prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia ustawienia zębów ale funkcjonowania całego aparatu żucia – stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni odpowiedzialnych za ich ruch, a także odcinka szyjnego kręgosłupa.

Bez uwzględnienia tych kwestii, wykonanie zabiegów ortodontycznych czy protetycznych może nasilać objawy dysfunkcji narządu żucia takie jak: blokowanie, przeskakiwanie, trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym, ograniczony zakres otwarcia ust, bóle okolicy stawu jak i głowy i szyi, możliwe jest także występowanie szumów usznych czy zawrotów głowy.

Skuteczna terapia jest możliwa dzięki pracy w interdyscyplinarnym zespole specjalistów: stomatologii, logopedii i fizjoterapii.

Pierwszym krokiem jest diagnostyka i w razie potrzeby leczenie dysfunkcji układu ruchu narządu żucia. Zajmują się tym fizjoterapeuci wyspecjalizowani w pracy z tego typu zaburzeniami.

Zaskoczony?  Fizjoterapeuta przecież zajmuje się bólem pleców, korekcją wad postawy czy

dbaniem o sprawność naszych rodziców i dziadków, którym doskwierają bóle i sztywność stawów.  Masz rację – fizjoterapeuta jest specjalistą zajmującym się narządem ruchu – i o to właśnie chodzi. O prawidłowy ruch w stawie skroniowo-żuchwowym i pracę mięśni które biorą udział w utrzymywaniu prawidłowej pozycji głowy i szyi, przeżuwaniu czy połykaniu.

Aktywność tych mięśni jest sterowana przez nerwy przechodzące przez otwory pomiędzy kręgami odcinka szyjnego kręgosłupa, dlatego dokładna diagnostyka i terapia tego obszaru jest kluczowa w przywracaniu prawidłowych funkcji.

Bóle, zawroty

Bóle i zawroty głowy, szumy uszne czy uczucie ich zatykania, a nawet objawy w obrębie narządu wzroku takie jak zmniejszenie ostrości widzenia, łzawienie, czy ból okolicy gałki ocznej, mogą być wynikiem zaburzeń narządu żucia. Często dolegliwości te nie są trafnie diagnozowane, a leczenie nie przynosi efektów.

Dokładna diagnostyka narządu żucia pozwala na zaplanowanie skutecznej terapii, która obejmuje:

Fizjoterapię – w celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni żucia

Stomatologię – w celu uzyskania prawidłowych kontaktów zębowych.

W zależności od potrzeb, w proces leczenia zaangażowani są także inni specjaliści.

Kiedy możesz podejrzewać u siebie zaburzenia narządu żucia?

Gdy występują u Ciebie typowe objawy takie jak:

  • Trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym, czy jego przeskakiwanie
  • Zgrzytanie zębami i szczękościsk
  • Ból podczas jedzenia czy ziewania
  • Masz wadę zgryzu lub braki zębowe
  • Doznałeś urazu głowy lub szyi
  • Dżwięki w stawie
  • Trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym

Zastanawiałeś się kiedyś skąd bierze się ten dźwięk?

W warunkach prawidłowych, przy ruchach otwierania i zamykania ust, krążek stawowy porusza się wraz z głową żuchwy.  W przypadku dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, krążek jest zwykle przesunięty doprzednio, a głowa żuchwy znajduje się za krążkiem.  Podczas otwierania ust, głowa żuchwy przesuwając się doprzednio „wskakuje” na krążek, w tym momencie może być słyszalny trzask w stawie. Przy zamykaniu również możemy usłyszeć ten dźwięk, kiedy głowa żuchwy ponownie zsuwa się z krążka.

Początkowo oprócz dźwięków w stawie, nie odczuwa się innych objawów ale z czasem może pojawić się ból i ograniczenie ruchomości. Jest to więc pierwszy sygnał, żeby zainteresować się swoim stawem skroniowo-żuchwowym i skonsultować ze specjalistą. Można wtedy uniknąć pogłębiania się dysfunkcji i jej przykrych następstw